مقدمه

چیستی كودتای مخملین

 

كودتای مخملین یا انقلاب رنگین از شیوه های براندازی نرم و نوعی سرنگون كردن حاكمیت و جابجایی قدرت بوسیله ی تحولات سیاسی است كه به شیوه های آرام و مسالمت آمیز جلوه گر شده و از شیوه ی مبارزه ی منفی و نافرمانی مدنی بهره می گیرد.

 

معنای براندازی نرم

 

براندازی در اصل یك اصطلاح نظامی است كه در فرهنگ واژه های نظامی چنین تعریف شده است:

(( كلیه اعمال و فعالیت های غیر قانونی كه بر ضد مصالح یك كشور انجام می شود و هدف نهایی از آن واژگون كردن حكومت وقت می باشد. به عبارت دیگرعملیاتی است كه ، به منظور كاهش، می شود تا به تدریج یك رژیم برای سرنگون شدن آماده شود . براندازی یكی از شاخصه های جنگ های نامنظم است.))

 

((  ابعاد  مختلف سناریوی كودتای سبز  ))

 

به اعتقاد برخی از كارشناسان ، پیش تر، ایران در دو مرحله  (( كودتای مخملی )) را به شكل ناقص تجربه كرده یكی در حادثه كوی دانشگاه در 18 تیر1378 كه با وجود دخالت و حضور برخی مسئولین حكومتی در پشت صحنه ی آشوب ها که هشیاری مردم ، بسیج و نیروی انتظامی امنیتی آن حركت را ناكام گذاشت. مورد دوم ، پایان عمر مجلس ششم بود كه تعداد قابل توجهی از نمایندگان دوم خردادی مجلس كه صلاحیت شان برای انتخابات مجلس هفتم رد شده بود دست به تحصن در مجلس زدند به این امیدكه مردم در حمایت از آن ها به خیابان ها می ریزند و در جلو مجلس تجمع می كنند كه چنین اتفاقی نیفتاد و در آن نیز شكست خوردند ، اما مرحله سوم مربوط به انتخابات ریاست جمهوری دهم بود كه بازیگران (( كودتای مخملی )) برای نظام مشكل ایجاد كردند .

  

آغاز فعالیت های انتخاباتی نامزدها

 
                  


 

برخی از نامزد ها بویژه موسوی و كروبی خیلی پیش تر از فرا رسیدن موعد قانونی تبلیغات انتخاباتی ، كار تبلیغات را شروع كردند . آخرین نفری كه وارد فضای تبلیغات شد احمدی نژاد بود. سه نامزد رقیب احمدی نژاد در یك چیز مشترك بودند اما با نسبت متفاوت و آن هم تخریب احمدی نژاد بود . دست رقبای احمدی نژاد خالی بود و چیز چندانی برای عرضه نداشتند، در مقابل دست احمدی نژاد هم پر بود، و هم اینكه عملكرد چهارساله اش بدون هیچگونه محافظ و نگهبانی پیش روی رقبایش قرار داشت .این وضعیت فرصت مناصبی رابرای هر دو طرف مهیا كرده بود . رقبا می توانستند با موشكافی در عملكرد چهار ساله احمدی نژادباانتقاد، تخریب وبه چالش کشیدن وی موقعیت خودرا ارتقاء دهندواحمدی نژاد هم می توانست باارائه عملکرد و خدمات خود موقعیتش در نزد مخاطبین را استحكام بخشد و بر تعداد هوادارانش بیفزاید. كروبی هم در متهم ساختن دولت كم نگذاشت اما حجم و تندی مطالب موسوی بیشتر بود . برخورد این چنین با دولت موجب شده بود از یك سو ارزش های دینی و اخلاقی تبلیغات زیرپا گذاشته شود و از سوی دیگر با ایراد هر اتهامی بر فضای التهاب جامعه افزوده  شود .

 

چرا كودتای مخملی در ایران شكست خورد ؟ 

نماز جمعه ی مورخ 29/3/88 كه توسط مقام معظم رهبری اقامه شد در تاریخ بی نظیر بود . این نماز پس ازاقدامات تفرقه افكنانه ی موسوی  و طرفدارانش و رسانه های بیگانه اقدامی به واقع وحدت بخش بود . علت مردودی برخی از خواص در كلام و مواضعشان بود و برخی دیگر در عدم موضع و سكوتشان . شاید چیزی كه دوست و دشمن علت آن را جستجو می كردند شكست كودتای مخملی در ایران بود . در مقایسه ، كوتای مخملی سایر كشور ها با ایران معلوم می شود كه فشار و هجمه ی كودتا گران در كودتای مخملی ایران بیش از سایر كشور ها بود با این حال این كودتا در دیگر كشور ها و حداقل در بیشتر آن ها پیروز شد اما در ایران با شكست مواجه گردید . كه علت را باید در سه عامل جستجو كرد :

 

1 رهبری : مقام معظم رهبری با جایگاه قانونی ورود مسئولانه به موضوع در نماز جمعه نشان دادند كه مسایل اساسی در نظام اسلامی به نامزد های ریاست جمهوری و سران قوا ختم نمی شود و در خصوص این مسایل حرف آخر را رهبری می زند همین كه

 

مردم می دانستند در بالا دست سران قوا و نامزد های انتخابات رهبری قرار دارد و پایین دستی ها نمی توانند تعیین كننده باشند و به دنبال آن مقام معظم رهبری وارد صحنه شدند و با سامان دادن به اوضاع در هم بر هم شده هر چیزی را در جایگاه خود قرار دادند و این امكان را برای مردم فراهم كردند تا صحنه را به درستی بنگرند این مسئله باعث گردید كه امور جاری در آشوب ها ، با ارشاد و راهنمایی مقام معظم رهبری تحلیل شود و هنگامی كه معظم له در نماز جمعه موضع گرفتند كه تسلیم بدعت نمی شوند و قدمی عقب نمی نشینند مردم متوجه شدند كه موضوع از چه قرار است و دشمن هم پی برد كه از آن به بعد حركت برای آنها چقدر مشكل است آشوبگران هم ناچار شدند با سرعت تمام توان خود را به صحنه بیاورند كه به سرعت سركوب شدند.

2- مردم : مردم اگرچه در آغاز طرح بحث تقلب از سوی موسوی و تجمعات غیر قانونی در وضعیت بلاتكلیف به سر می بردند زیرا كسی كه مورد قبول آنها باشد موضوع را برای آنها به درستی تحلیل نمی كرد و به محض شنیدن  سخنان مقام معظم رهبری در نماز جمعه و پی بردن به عمق توطئه و این كه دشمن موذیانه اقدام به فتنه انگیزی كرده از بلاتكلیفی خارج شدند و با جانبداری کردن از نظام ، عرصه را برای آشوبگران و رهبران آنها تنگ كردند . موضع گیری هوشمندانه مردم و آشكار ساختن رفتاری معنا دار و جانبداری از نظام تمام امید آشوبگران را تبدیل به یاس كرد و آنها فهمیدند كه خیلی زود باید دست از آشوبگری بردارند و صحنه را ترك كنند .

3- سپاه و بسیج  : سپاه و بسیج به عنوان اصلی ترین بازوان رهبری با ورود سنجیده و حساب شده به مباحث پیش از انتخابات ، حین انتخابات و پس از آن نشان دادند از بصیرت و هوش سرشاری برخوردارند . این نیرو ها آنچنان با اعتقاد خط دشمن و عملكرد بازیخوردگان داخلی را تشخیص داده بودند كه در اوج فعالیت پرچم تبلیغاتی داخلی و خارجی كه موجب زمین گیر شدن بخشی از خواص و نخبگان شده بود در خصوص وظیفه و رسالت خود آنی و كمتر از آنی دچار شك و تردید نشدند و جانانه وارد صحنه شدند و تا پایان دادن به این قائله شیطانی از پای ننشستند .

 

حوادث پس از 22 خرداد

 

جمعه ی پرشور 22 خرداد ماه را می توان یكی از باشكوه ترین روز های ملت ایران دانست كه حضور 40 میلیونی مردم در انتخابات در آستانه دهه چهارم انقلاب اسلامی از عظت مردمی ترین انقلاب تاریخ بشریت خبر می دهد . در حالی كه به نظر می رسید فردای انتخابات سراسر ایران باید منتظر شكل گیری فضای شاد و پر شور ناشی از خلق این صحنه تاریخی باشد ،

متاسفانه حوادثی به وقوع پیوست كه تا حدی توانست این جشن شادمانی بزرگ را تحت الشعاع قرار داده و كام ملت را تلخ نماید .

اقای هاشمی رفسنجانی نیز بطور ابهام انگیز دغدغه خود را از سلامت انتخابات اعلام نمود و در هنگام رای دادن گفت :

((بسیار مهم است كه این انتخابات به گونه ای برگزار شودكه هیچ كس نتواند شبهه افكنی كند و همه بپذیرند آنچه كه از صندوق بیرون می آید همان باشد كه مردم رأی داده اند . ))

عفت مرعشی ، نیز پس از اینكه رأی خود را به صندوق انداخت ، خطاب به مردم و خبرنگاران گفت : ((  شما شاهد هستید كه من در رای خود نام میر حسین موسوی را نوشتم و امیدوارم كه تقلبی صورت نگیرد كه اگر این اتفاق بیفتد من در پل صراط از آنها نخواهم گذشت )) وی سپس با حمله به احمدی نژاد گفت : ((امیدورم احمدی نژاد و دوستان خوارجش از مردم پاسخ دریافت كنند . ))

 

مرعشی ادعا كرد : ((اگر تقلب نشود ، موسوی رئیس جمهور می شود ، ولی خدا نكند تقلب كنند كه اگر اینگونه شود ، مردم به خیابان ها می آیند و اعتراض می كنند ! )).

 

قتل ندا آقا سلطان


در همین ایام فیلمی مستند از حادثه به قتل رسیدن خانمی به نام " ندا آقا سلطان" در صدر برنامه های رسانه های تصویری ضد انقلاب و بالاخص شبكه بی. بی. سی فارسی قرار گرفت . این حادثه در روز سی خرداد در حوالی خیابان امیر آباد تهران در برابر دوربین هایی كه از قبل پیش بینی شده بود صورت گرفته و تصاویر آن توسط فردی به نام دكتر" آرش حجازی" كه خود در صحنه حاضر بوده و بلافاصله بعد از ماجرا به طور مشكوكی به خارج از كشور گریخته است ، در اختیار این شبكه های بیگانه قرار گرفته بود . ((آرش حجازی دانشجوی در حال تحصیل در انگلستان است )) وی مدعی شده كه ضارب ندا ، فردی بسیجی است كه آنها وی رادستگیر و خلع سلاح وپس از گرفتن كارت شناسایی اورا رها كردند .

بررسی دقیق فیلم وعكسهای این واقعه دقیقا گویای یك برنامه ی ازقبل طراحی شده می باشد ، كه می توان با عنایت به شواهد تا حدودی آن را اثبات نمود :

 

1- حركت افراد مجاور ندا بعد از تیر اندازی بسیار مشكوك و غیر عادی است ، زیرا طبیعتا بعد از صدای تیر انسان اگراز قبل آماده نباشد خود را به زمین می اندازد كه در این صحنه اینطور نشد .

 2- فیلم برداری مناسب تبلیغاتی از این واقعه بسیار حساب شده بوده ونمی تواند اتفاقی باشد .

 3- دادن تنفس مصنوعی به افراد تیر خورده از شاهكارهای پزشكی میباشد كه تنها باعث هرچه سریعتر به گردش انداختن خون و مرگ مضروب می شود .

4- گلوله متعلق به یك اسلحه ای باكالیبر كوچك است كه تنها ازفاصله كم میتواند موثر باشد ، بنابراین فرد ضارب باید بین افراد اطراف ندا باشد كه گلوله موثر وبه محل مورد نظر اصابت كند .  

5- فرد ضارب باید كاملا پشت سر ندا بوده باشد كه مستقیم بتواند به قلب بزند والا به افراد دیگر اصابت مینمود ویا منحرف می شد

 6- محل شلوغی ، بسیار دور بوده ونمی توانسته از راه دور باشد .

 7- حضور اتفاقی دكتر حجازی در صحنه ، ازدست داشتن وی در این حادثه حكایت دارد وبه احتمال قوی گلوله توسط وی ویا یكی از همكارانش شلیك شده است و دادن تنفس مصنوعی به كسی كه قلبش توسط گلوله شكافته شده می تواند موجب حتمی شدن قتل وی گردد . خروج فوری دكتر حجازی از ایران حهت جلوگیری از بازپرسی وكشف همین موضوع بوده است

 

 

روز قدس ؛ روز رسوایی فتنه سبز

 

فتنه گران در ادامه ی فرصت طلبی های خود ، نماز جمعه روز قدس را (  كه به طور معمول به امامت آقای هاشمی رفسنجانی در تهران اقامه می شد ) نشانه رفته وبه آن به عنوان فرصتی برای ایجاد آشوب و كشاندن هواداران و اغتشاشگران به خیابانها می نگریستند . با این نگاه از چندین روز مانده به آخرین جمعه ی ماه رمضان تبلیغات رسانه ای در جریان برای اغواء هواداران آغاز گردید و اعلام داشتند كه در راهپیمایی سراسری روز قدس با همه توان شركت خواهند كرد تا جمعیت میلیونی ! خود را به رخ جبهه ی تقلب و استبداد بكشاند !؟


منبع:                   کتاب بصیرت و پایداری  2   ،   معاونت سیاسی نماینده ولایت فقیه در سپاه پاسداران

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 28 دی 1389    | توسط: محمد حسین مودی    | طبقه بندی: سیاسی،     |
نظرات()